Jste zde: Za férové banány!Proč chceme férovější banány?

Proč chceme férovější banány?

Banány jsou nejoblíbenějším tropickým ovocem v Evropě a nejprodávanějším ovocem vůbec. Pro stovky tisíc lidí na světě představují banány základní zdroj příjmu. U banánů a podobně u dalších druhů tropického oboce pěstovaného na plantážích ale často dochází k porušování lidských práv a ničení životního prostředí. Pod slupkou se tak neskrývá jen sladká dužina, kterou máme tak rádi, ale řada problémů, jimž bychom měli věnovat pozornost.

Co děláme?

 • prosazujeme odpovědnou a udržitelnou produkci banánů a dalšího tropického ovoce
 • bráníme pracovní práva pracovníků na plantážích
 • bojujeme proti ničení životního prostředí
 • vytváříme prostor pro vyjádření postižených lidí a jejich zástupců ze zemí produkce
 • podporujeme nové politiky a spravedlivější praxi mezinárodního obchodu

Co požadujeme?

Chceme, aby supermarkety - nejmocnější součást dodavatelského řetězce:

 • platily svým dodavatelům férové ceny, které pokrývají náklady udržitelné produkce,
 • zavedly do svého sortimentu banány a jiné tropické ovoce s certifikací férového obchodu Fairtrade a daly tak spotřebitelům možnost volby.

Chceme, aby nadnárodní firmy obchodující s ovocem a supermarkety zaručovaly, že

 • zaměstnanci na plantážích dostávají dostatečnou mzdu pokrývající náklady na důstojný život,
 • jsou dodržována všechna pracovní práva zaměstnanců plantáží, včetně práva na svobodné sdružování v odborech,
 • při produkci banánů není poškozováno životní prostředí.

Chceme, aby vlády:

 • regulovaly činnost supermarketů a nadnárodních firem tak, aby tyto nemohly zneužívat své moci na trhu, porušovat pracovní práva zaměstnanců a poškozovat životní prostředí,
 • podporovaly odpovědnou a udržitelnou produkci ovoce.

Zapojte se a pomozte nám bojovat za férovější a udržitelné podmínky při produkci banánů. Oslovte s námi dodavatele ovoce, supermarkety i politiky!

Potřebujeme i Vás - Zapojte se!

Kampaň Za férové banány!/Make Fruit Fair! tvoří devatenáct organizací z celého světa, které spojily síly s spolupracují s malými pěstitelskými organizacemi, družstvy a pracovníky na plantážích z Afriky, Latinské Ameriky a Karibiku. Naším společným cílem jsou lepší životní a pracovní podmínky pro stovky a tisíce lidí, kteří pěstují, sbírají, sklízejí a balí tropické ovoce, jež si každodenně kupujeme.

V České republice kampaň koordinuje Ekumenická akademie a navazuje tak na práci NaZemi, které se stejnojmenné kampani věnovalo v letech 2010 - 2012. V původní kampani (Make Fruit Fair I.) byly sdruženy 4 partnerské organizace - britská Banana Link, francouzská Peuples Solidaires, německá BanaFair a česká NaZemi. Cíle kampaně byly velmi podobné, ale v ČR se velká pozornost věnovala hlavně propagaci a podpoře fair trade, protože povědomí o fair trade bylo a stále je poměrně nízké. Kampaň vrcholila peticí za regulaci neférových obchodních praktik nákupních řetězců. Od prosince roku 2012, kdy kampaň skončila, jsme se snažili najít finanční prostředky na její pokračování. To se podařilo na začátku roku 2015 a banánovou štafetu přebrala od NaZemi pražská organizace Ekumenická akademie.

Kdo jsme?

Ekumenická akademie je česká nezisková organizace založená v roce 1996. Vizí Ekumenické akademie je sociálně spravedlivá, trvale udržitelná a tolerantní společnost.

Hlavními tématy, na nichž v Ekumenické akademii současnosti pracujeme, jsou:fair trade, pracovní podmínky v zemích globálního Jihu, klimatické změny, chudoba a její příčiny, udržitelná výroba a odpovědná spotřeba potravin, nespravedlnost a nerovnost mezinárodního obchodu a solidární ekonomika. Ekumenická akademie je členem FORS a Fairtrade Česko a Slovensko a je součástí koalicí a kampaní Social Watch, Česko proti chudobě, Clean Clothes Campaign, Fairtradová města a Klimatická koalice. V Praze i jiných městech organizujeme vzdělávací akce pod hlavičkou Pražské školy alternativ.

Oxfam Deutschland je velká německá organizace spadající do sítě Oxfam. Ta funguje v mnoha zemích světa a jejím hlavním cílem je humanitární činnost a rozvojová spolupráce. Oxfam Deutschland se díky své velikosti, stabilitě a zázemí mohl ujmout i tak velkého projektu, jako je Make Fruit Fair!

COLSIBA je největší latinskoamerický svaz odborových organizací z oblasti zemědělské výroby. Díky zástupcům Colsiby máme v Make Fruit Fair! aktuální informace ze zemí, kde se produkuje tropické ovoce. Kromě Colsiby jsou součástí naší kampaně i organizace drobných pěstitelů, WINFA z Návětrných ostrovů a UROCAL z Ekvádoru. Na základě podnětů od našich partnerů ze zemí produkce zahajujeme urgentní apely, jejichž cílem je pomoci konkrétním lidem, kterým se děje bezpráví.

Banana Link je malá britská organizace, která se již 20 let věnuje pouze tropickému ovoci. Stála u zrodu Světového banánového fóra a pro kampaň Make Fruit Fair! je nesmírně důležitá pro svou expertízu a skvělé kontakty v zemích produkce.

Zapojte se!

  Staňte se dobrovolníkem

  Chcete podpořit naši kampaň a věnovat jí trochu svého volného času? Potřebujeme vás my, životní prostředí i zaměstnanci na plantážích!

  Odebírejte newsletter

  Buďte v obraze - sledujte s námi aktuální situaci v banánovém průmyslu a novinky z naší kampaně!

  Sledujte nás!

  Jsme online - buďte tam s náma!

  Pozvěte si nás!

  Víme všechno o banánech a nebojíme se vám to říct! Pojďte s námi prozkoumat, co se skrývá pod banánovou slupkou.

  Nakupujte férově!

  Každým svým nákupem dáváme něčemu hlas - pojďte s námi hlasovat zodpovědněji, poradíme vám, jak na to!

Řešení?

  Certifikace

  Věříme, že některé certifikační systémy mohou významně pomoci nezávislým drobným pěstitelům, jejich dopad na zaměstnance větších plantáží se ale hodnotí těžko. Často totiž nedokáží účinně podporovat právo na nezávislé odbory.

  Odbory

  Dělníci na plantážích se nemohou sdružovat do odborů a společnými silami se tak snažit o zlepšení svých pracovních podmínek. To je přitom jedna z mála cest, jak se jejich práce může stát opravdu "důstojnou prací".

  Fair trade

  Spravedlivý obchod neboli fair trade je způsob obchodu, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných pěstitelů a řemeslníků z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky.

  World Banana Forum

  World Banana Forum umožňuje setkávání a dialog mnoha stran zapojených do produkce banánů - maloobchodních řetězců, odborů, neziskových organizací i politiků.

  Regulace

  Řada evropských nadnárodních společností finančně profituje z aktivit mimo EU, ale vyhýbá se odpovědnosti za porušování lidských práv a za dopady své činnosti na stav životního prostředí.

  Co požadujeme?

  Myslíme si, že je třeba udělat mnohem více, aby se podmínky při produkci banánů a ananasů opravdu změnily.