Jste zde: Za férové banány!Mohl bych být dalším: rozhovor z Guatemaly

Mohl bych být dalším: rozhovor z Guatemaly

21. 9. 2011:

Guatemala je pro odboráře stále nebezpečnější. Koncem května byl ve svém autě zastřelen zabijáky Idar Joel Hernández Godoy, finanční ředitel Odborové organizace zaměstnanců banánových plantáží v regionu Izabal (SITRABI). Třetí vražda v průběhu čtyř roků, jak vysvětluje generální tajemník SITRABI, Noe Antonio Ramírez Portela v rozhovoru s Knutem Henkelem, německým free-lance žurnalistou. Vyžaduje od guatemalské vlády objasnění a ochranu pro odboráře.

26. května zemřel na cestě do města Morales Idar Joel Hernández, ve spršce kulek od dvou zabijáků na motorkách. V posledních dvou rocích se odehrály už dvě vraždy zástupců SITRABI

To je pravda, a už musí konečně přijít konec této beztrestnosti. Snaží se naše odbory potlačit a od roku 2007 už byli zavražděni tři naši funkcionáři, jednoho kolegu zastřelili dokonce přímo na pracovišti. Jako organizace jsme požadovali na národní i na mezinárodní úrovni objasnění vražd, ale dodnes nebyl ani jeden z těch tří případů vyřešen. Nevíme, kdo je za těmi útoky, nevíme, kdo chce naše odbory potlačit, ale víme, že chceme, aby i nadále fungovaly. Dlouho jsme za ně bojovali.

Bylo někdy v historii vaší, v roce 1947 založené odborové organizace už srovnatelné období?

Ne, ani v době občanské války, která skončila roku 1996, to nebylo tak zlé. Ještě nikdy nebyli v tak krátkém časovém rozpětí zavražděni čtyři kolegové. Ale vláda nereaguje na naše protesty. Naší jedinou nadějí je, že vláda zareaguje na mezinárodní tlak a konečně začne vyšetřování. Chceme vědět, kdo za tím je, protože se jedná o přímý útok na naši organizaci.

Objevily se ještě další vyhrůžky, například vůči vám?

Ano, mně už vyhrožovali smrtí a už v roce 2008 jsem podal oznámení na ministerstvo, ale od té doby se nic nestalo. Řekli, že nejsou důkazy, ale ani nic nepodnikli, aby nějaké našli. Víc než podat trestní oznámení se nedá. Anebo má člověk vyšetřovat na vlastní pěst? S výmluvami a nečinností se my ze SITRABI nechceme spokojit.

Bylo vyšetřování vyhrůžek úplně zastaveno?

Ano, tyto případy byly (vyhrožovali totiž více členům SITRABI) “odloženy“. To nám před pár týdny oznámil státní zástupce. To je i důvod, proč pokládáme vládu za spoluviníka smrti Joela Hernandeze Godoye.

Vyhrožovali Vám i v poslední době?

Šušká se, že bych měl být dalším a že já jsem vlastně cílem. Šušká se, ale člověk se zamyslí až když ho varují vlastní děti. Nenechávám to bez povšimnutí. Stále jdouzvěsti, že jsou v oblasti aktivní paramilitárové. Reakce na to jsem ale ze strany vlády nezaznamenal.

Existuje ale nespočet protestních dopisů, od Mezinárodní organizace práce (ILO) a jiných aktérů. Má to nějaký účinek?

Zatím velmi malý. Pokud víme, vyšetřování je prozatím bez úspěchu. Museli jsme se stáhnout, i když neděláme nic jiného než že zastupujeme práva pracovníků. Naštěstí je ze strany USA cítit značný tlak na vyřešení těch vražd.

Jste přímo v kontaktu s úředníky v USA?

Ne, ale příští týden přijde sem do Morales delegace z USA. Mezi USA a státy střední Ameriky existuje smlouva o volném obchode (CAFTA). Na základě toho má vláda povinnost respektovat lidská a pracovní práva dělníků. Proti tomuto, odstavci č. 16, se vláda provinila a USA pohrozily, že jí udělí pokutu ve výšce 15 milionů amerických dolarů, pokud se nic nezmění.

Přišlo něco podobného i ze strany Evropské unie?

Máme kontakty a zástupci EU se s námi brzy setkají. Každopádně nás podporují.

Proč vláda nereaguje na mezinárodní tlak?

No, vláda je součástí problému, protože toleruje a nepotlačuje beztrestnost. Kromě toho je mnoho případů korupce – na soudech, na policii a u vyšetřovatelů i na ministerstvech, které ztěžují vyšetřování.

Text: Knut Henkel

Překlad: Lenka Havlová (dobrovolně – mockrát děkujeme!)