PERU
Drtivá většina banánů z Peru je certifikovanaá jako bio. Pěstování v ekologickém režimu Peruáncům umožňují geografické podmínky, oblast produkce je totiž ohraničená horami, a tak se pěstitelé nemusí bát tolika škůdců a nemocí.
EKVÁDOR
Ekvádor je nejvýznamnějším vývozcem banánů na světě. Místní vláda ustanovila oficiální minimální cenu pro krabici banánů, aby chránila pěstitele před výkyvy trhu a tlakem nákupčích a také usiluje o to, aby se minimální zákonná mzda rovnala důstojné mzdě.
KOLUMBIE
Země patří mezi pět největších vývozců na světě. Odbory jsou zde tradičně velmi silné s mnoha členy, ale být odborářem v Kolumbii zároveň znamená neustálé ohrožení násilím a vraždami.
GUATEMALA
Banány se v Guatemale pěstují v regionu Izabal na pobřeží Karibiku a na opačné straně země, na pobřeží Pacifiku. Pacifická strana je velmi problematická, protože tu kvůli násilí, výhrůžkám, únosům i vraždám nefungují odbory. I odboráři na karibské straně se potýkají s násilím, na druhou stranu ale byli schopni vyjednat se zaměstnavateli dobré pracovní podmínky.
DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA
Banány jsou pro Dominikánce druhou nejdůležitější vývozní plodinou, velká část produkce je ekologická. Dvě třetiny zaměstnanců tvoří migranti ze sousedního Haiti a jejich životní a pracovní podmínky jsou opravdu alarmující. Část z nich je v zemi ilegálně, ale roce 2015 se podařilo rozjet proces legalizace a postupně získávají potřebné doklady.
FILIPÍNY
Filipíny jsou druhým největším vývozcem banánů na světě, zaměřují se ale především na asijské trhy. Exportní banány představují asi čtvrtinu produkce, zbývající část sní sami Filipínci.
POBŘEŽÍ SLONOVINY
Vývoz banánů z afrických zemí kontinuálně roste, avšak podmínky na plantážích zůstávají stále stejně špatné. Pracovní doba je velmi dlouhá a mzdy mizerné, stejně jako bezpečnost a ochrana zdraví při práci. V Pobřeží Slonoviny byl však v roce 2015 založen svaz 4 odborových organizací.
KAMERUN
Vývoz banánů z afrických zemí kontinuálně roste, avšak podmínky na plantážích zůstávají stále stejně špatné. Pracovní doba je velmi dlouhá a mzdy mizerné, stejně jako bezpečnost a ochrana zdraví při práci. V roce 2013 ale vznikly v Kamerunu odbory na plantážích největší místní exportní společnosti.
UGANDA
Uganda je hned v závěsu za Indií, kde se vypěstuje nejvíce banánů na světě. Toto ovoce tvoří základ místního jídelníčku a Uganďané sní i kilogram banánů denně! Jde však hlavně o slané banány plantejny, které trochu připomínají naše brambory.
NÁVĚTRNÉ OSTROVY
Více než 85 % banánů, které se na Návětrných ostrovech vypěstují, má dnes certifikaci Fairtrade. Díky ní mohli místní pěstitelé, sdružení do družstva WINFA, přečkat náročné chvíle po ničivých přírodních katastrofách posledních let – hurikánech, deštích a vichřicích, které má na svědomí klimatická změna.
MADEIRA
Obě ostrovní autonomní území Portugalska, Madeira a Azorské ostrovy, zásobují svou pevninskou mateřskou zem skvělými banány. A Portugalci dávají „svému“ ovoci přednost i přesto, že je většinou o dost dražší, než banány z Latinské Ameriky.
VELKÁ BRITÁNIE
Britové jsou největšími jedlíky banánů v Evropě, každoročně jich spořádají téměř 18 kg! Vysoká spotřeba ale panuje i ve Skandinávii. Ceny banánů jsou ve Spojeném království vinou válek mezi supermarkety bohužel extrémně nízké.
INDIE
Zemí, kde byste dnes našli nejvíce banánových odrůd na světě, je Indie. 670 domestikovaných i divokých odrůd!
GUADELOUPE A MARTINIK
Od r. 1920 jsou pro Francii nejdůležitějšími dodavateli ostrovy Guadeloupe a Martinik, zámořské departmenty hexagonu. I dnes pokrývají banány ze zemí EU (tedy hlavně s vlastních ostrovů) 30 % francouzské spotřeby.
ESTONSKO
Podle údajů Evropské komise z roku 2014 je estonský maloobchodní trh nejvíce koncentrovaný z celé Evropy. 5 největších retailových skupin tu ovládá 76 % trhu s potravinami. Nejméně koncentrovaný trh mají naopak Rumunsko a Bulharsko.
ŠVÝCARSKO - Ženeva
Výše cel na dovoz banánů byla důvodem pro vleklý spor mezi USA a EU, často nazývaný “banánové války”. Ten ukončilo až rozhodnutí Světové obchodní organizace a následná Ženevská úmluva z roku 2010. Podle ní se budou cla potupně snižovat až na úroveň 114 eur/tunu v roce 2019.
KANÁRSKÉ OSTROVY
Souostroví zásobuje banány především Španělsko, k němuž náleží. Španělé konzumují z 55 % banány vypěstované v rámci zemí EU, hlavně tedy ze svých „ostrovů“. V roce 1888 odsud odplula první dodávka banánů odrůdy Cavendish do Anglie, kam ji dovezl Thomas Fyffe.
NĚMECKO
Spolu se svou sesterskou společností, Kauflandem, tu sídlí i Lidl. Lidl má obchody ve 26 zemích a je s ročním obratem ve výši 79,3 miliardy eur čtvrtou největší maloobchodní skupinou na světě a první v Evropě.
OCEÁN
Dříve se pro transport využívaly lodě, které převážely pouze banány a bylo nutné je naplnit na maximum. Dnes se využívají i chlazené kontejnery, které umožňují firmám a trhu větší flexibilitu. Na loď totiž mohou naložit právě tolik ovoce, kolik zrovna potřebují.